Menu Zamknij

Agrowłóknina i agrotkanina – czym się różnią?

Agrowłóknina i agrotkanina – czym się różnią?

Wielbiciele ogrodów i osoby dbające o uprawy coraz częściej szukają alternatywy dla tradycyjnych metod usuwania chwastów. I odnajdują ją w materiałach wykonanych z polipropylenu, jakimi są agrowłóknina i agrotkanina. Wielu z nas zastanawia się jednak nie tylko nad tym, czy do ściółkowania zastosować agrowłókninę, czy agrotkaninę, ale także nad tym, czym te materiały właściwie się różnią. Wychodząc naprzeciw tym rozterkom, przedstawimy krótką charakterystykę każdego z nich. Potem zaś spróbujemy zastanowić się, po który materiał lepiej jest sięgać w ogrodnictwie, rolnictwie i szkółkarstwie.

Czym jest agrowłóknina?

Agrowłóknina jest tworzywem stosowanym zarówno do ściółkowania gleby, jak i okrywania roślin. Ze względu na mnogość zastosowań, dostępna jest w różnych kolorach i o różnych grubościach, czyli gramaturach (gramatura to ilość materiału wykorzystanego na metr kwadratowy; im go więcej, tym jest on bardziej trwały). Dlatego tez istotne jest, aby dobrać odpowiedni model do konkretnego celu.

Agrowłóknina czarna, brązowa i zielona stosowana jest do ściółkowania gleby w celu ochrony przed chwastami, szkodnikami glebowymi oraz chorobami. Pomaga ponadto utrzymać wilgoć w glebie i zapewnić jej odpowiednią pulchność, ponieważ – w przeciwieństwie do folii – woda jest w stanie przez nią przenikać i parować. Sprzyja także rozwojowi systemu korzeniowego i przyspiesza wzrost roślin. Stosuje się ją m. in. przy uprawie warzyw, truskawek, iglaków i innych krzewów.

Można stosować ją także do ściółkowania gleby pomiędzy roślinami na rabatach, a następnie posypywać korą. Pod korą najlepiej sprawdza się agrowłóknina w kolorze brązowym, ponieważ znakomicie się pod nią maskuje.

Agrowłóknina biała stosowana jest do ochrony roślin przed mrozem, wysuszającym wiatrem, gradobiciem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Występuje przede wszystkim w dwóch odmianach: na wiosnę i na zimę (choć są także białe rękawy ochronne , kaptury ochronne oraz agrowłókniny na pryzmy).

Agrowłóknina wiosenna (o mniejszych gramaturach: 17 g/m2, 19 g/m2, 23 g/m2) stosowana jest w celu przyspieszenia plonowania i jednoczesnego chronienia roślin przed wiosennymi przymrozkami, wiatrem i utratą wody. Jest w stanie przyspieszać zbiory nawet o 2-3 tygodnie.

Agrowłóknina zimowa (o gramaturze 50 g/m2) stosowana jest do przykrywania roślin na zimę, by chronić je przed mrozem, wiatrem i utratą wilgoci. Materiałem można przykrywać warzywa, krzewy, drzewka i pnącza.

Czym jest agrotkanina?

Agrotkanina (inaczej mata ściółkująca, mata szkółkarska) to tkanina antychwastowa, która – podobnie jak agrowłóknina – dostępna jest w różnych kolorach (czarna, brązowa i zielona) i o różnych grubościach (np. 70 g/m2, 90 g/m2, 120 g/m2).

Mata ściółkująca jest wyjątkowo trwała, dlatego znajduje szerokie zastosowanie, m. in. stosuje się ją przy zakładaniu ogrodów, w uprawie truskawek, w pokrywaniu skarp, w szkółkach roślin iglastych, a także wykorzystuje się pod kamienie i pod korę (w ostatnim przypadku najlepiej jest zastosować tkaninę w kolorze brązowym).

Agrotkanina – w przeciwieństwie do folii – świetnie przepuszcza wodę i składniki mineralne, a poza tym nie ulega procesowi gnicia. Odpowiednia struktura pozwala jej również utrzymać właściwą wilgotność i pulchność gleby, przez co wpływa również na wzrost plonów – nawet w warunkach suszy.  Dzięki niej lepiej nagrzewa się też gleba, więc wpływa także na szybszy rozrost systemu korzeniowego.

Co zatem wybrać?

Jak widać, obydwa omawiane materiały mają ze sobą sporo wspólnego: są wykonane z polipropylenu (choć inną technologią), przepuszczają wodę, wpływają na wzrost plonów i lepszy rozwój korzeni. Do tego oba są chemicznie obojętne dla gleby oraz potrzeb nawożonych roślin i nawozów.

Większego problemu z wyborem pomiędzy nimi nie ma, gdy potrzebujemy materiału osłonowego na rośliny – wtedy do dyspozycji mamy tylko agrowłókninę. Jest ona lekka i nie obciąża roślin. Gdy jednak chodzi o działanie antychwastowe, to decyzja niekoniecznie musi być prosta.

Wiele osób wybiera agrowłókninę kierując się przede wszystkim kryterium cenowym: jest ona bowiem tańsza niż agrotkanina. Cena jednak, zdaje się, nie powinna być decydująca, kiedy zależy nam na jakości. Eksperci często rekomendują więc matę ściółkującą: jako bardziej wytrzymałą i długowieczną. Jest ona wręcz dwukrotnie bardziej trwała niż agrowłóknina i mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Jeżeli chodzi o zastosowanie, to agrowłóknina lepiej nadaje się na skarpy i tereny pagórkowate, gdyż z agrotkaniny może zsypywać się kora lub grys.

Do obsypania grysem zdecydowanie jednak lepiej nadaje się agrotkanina, ponieważ jest mocna i ostre krawędzie grysu nie powinny jej przeciąć. Co może zdarzyć się w przypadku stosowania agrowłókniny.

Dodajmy także, że pod biały grys znakomicie nadaje się biała agrotkanina, bo jest mocna, a do tego – dzięki kolorowi – lepiej komponuje się z otoczeniem w porównaniu na przykład z tkaniną w kolorze czarnym lub zielonym.

A co lepiej przepuszcza wodę? Lepszą przepuszczalność ma agrotkanina, ale w przypadku agrowłóknin odnotowuje się wolniejsze parowanie wody, co również ma swoje pozytywne strony. Summa summarum – gospodarka wodna w obydwu przypadkach jest właściwa.

Wśród ekspertów nie ma jednak zgody, co do tego, który materiał lepiej eliminuje chwasty. Według jednych – ze względu na mocniejszą i trwalszą strukturę – lepiej sprawdza się tutaj agrotkanina. Pojawiają się jednak także opinie, że to agrowłóknina jest pod tym względem skuteczniejsza, ponieważ trudniej jest się chwastom przedzierać przez ściśle połączone w niej cząstki polipropylenu.

Na koniec dodajmy, że zarówno agrowłókniny, jak i agrotkaniny powinny być odpowiednio przymocowane do podłoża, by zapobiec tym samym ich przemieszczaniu czy podrywaniu przez wiatr. Do montażu stosuje się zatem specjalne kołki do mocowania (lub inaczej groty, szpilki czy kotwy mocujące).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *