Hortensja wyróżnia się na tle krzewów liściastych, gdyż sposób cięcia hortensji różni się w zależności od gatunku tej rośliny. Inaczej będziemy postępować z hortensjami bukietowymi, a inaczej z ogrodowymi. Wynika to głównie z faktu, iż kwitną one na różnych pędach: jednorocznych lub dwuletnich. Jeśli zaniechamy cięcia hortensji bukietowej, jej zdolność do kwitnienia będzie z roku na rok coraz mniejsza.
Cięcie hortensji kwitnących z pąków zeszłorocznych
Hortensja ogrodowa, piłkowana i dębolistna kwitnie na pędach ubiegłorocznych, to oznacza że na początku roku mają już one pąki z zawiązkami kwiatostanów. Pod koniec zimy lub wczesną wiosną wycinamy jedynie ich suche kwiatostany, tuż nad pierwszą parą pąków. Cięcie prześwietlające wykonujemy co 4 lata. Hortensje te należą do grupy roślin, które nie wymagają corocznego cięcia pielęgnacyjnego.
Fot.1. Hortensje ogrodowe
Cięcie hortensji kwitnących na pędach tegorocznych
Inaczej sytuacja wygląda u takich gatunków jak hortensja bukietowa i hortensja krzewiasta, które zdobywają wielkie grono wielbicieli. Nic dziwnego są niezwykle proste w uprawie, a jeśli dobrze będziemy o nie dbać, odwdzięczą się bujnymi kwiatami. Te rośliny kwitną na pędach tegorocznych. Wiosną, gdy krzewy nie mają jeszcze rozwiniętych liści przycinamy rośliny nisko. Hortensję krzewiastą tniemy na wysokość 15-20 cm. Hortensję bukietową przycinamy do 2/3 jej długości, nad 3, 4 pąkiem, a słabsze pędy tniemy do połowy. Wycinamy wszystkie pędy cienkie. Tak przycinane hortensje wypuszczą z pozostawionych pąków mocne pędy zakończone bujnymi kwiatami.
Fot.2. Hortensja bukietowa
Po wykonaniu cięcia hortensji glebę wokół rośliny można pokryć warstwą kompostu, delikatnie go mieszając z ziemią. Warto także rozłożyć pod rośliny rozdrobniony obornik, ściółkując krzew w obrębie szyjki korzeniowej. Następnie w czasie wzrostu dokarmiamy hortensje nawozami wieloskładnikowymi do krzewów ozdobnych.