-
Grzybienie, czyli potocznie zwane liliami wodnymi lub nanufarami to bez wątpienia królowe oczek wodnych i stawów. Kwiaty lilii występują w wielu kolorach,białym, żółtym, pomarańczowym, różowym i czerwonym. W miarę kwitnięcia wiele odmian przebarwia się na inny odcień. Nie są niestety zbyt trwałe kwitną tylko 3-4 dni. Kwiaty są duże, mięsiste, osiągają do 25 cm średnicy i otwierają się tylko w ciągu dnia. Minimalna temperatura do kwitnienia to 18 stopni. Oprócz kwiatów elementem dekoracyjnym są również liście. Charakteryzują się zaokrąglonym kształtem, pokryte są woskiem i osiągają do 30 cm średnicy. Występują w kolorach zielonym, bordowym lub plamistym. Ogonki liści mogą sięgać nawet 2 metrów długości. Kłącza należy sadzić w spokojnej wodzie, z dala od fontann i kaskad. Grzybienie wymagają stanowiska słonecznego. Kwitnienie lili w zależności od odmiany przypada od maja do października. Zimą jeśli dno oczka zamarza należy roślinę wykopać i przechować w wodzie w pomieszczeniu gdzie temperatura jest dodatnia. Lilie wodne w Polsce sa po ochroną. Popularne odmiany lilii wodnych; “Atraction”, “Escarbaucle”, “Fabiola”, “Mariacela albida”
-
Oryginalna, wieloletnia bylina zimozielona – wodna lub przywodna, z wyraźnie zaznaczonymi segmentami, które posiadają w środku szerokie przewody powietrzne. Roślina w pełni mrozoodporna i odporna na szkodniki, będąca prawdziwą ozdobą ogrodu przez cały rok.
Skrzyp zimowy zaliczany jest do roślin leczniczych, a pozyskiwanym surowcem jest ziele skrzypu o szerokich właściwościach zdrowotnych.
Gatunek ten wykazuje bardzo umiarkowane wymagania glebowe. Lubi obfite podlewanie, a w miejscach suchych rośnie zdecydowanie wolniej i dorasta do mniejszych rozmiarów. Przepięknie prezentuje się nad brzegami oczek wodnych, stawów oraz w egzotycznych ogrodach w stylu japońskim. Równie zjawiskowo wygląda sadzony w donicach na balkonach i tarasach.Współczesne ogrody bardzo często z systemem nawadniania stanowią doskonałe miejsce do pięknego wzrostu tej ciekawej rośliny.
Skrzyp zimowy to roślina żarłoczna – lubi intensywne nawożenie i słoneczne stanowiska. Wyglądem przypomina pędy bambusa.
Nie wytwarza kwiatów ani nasion, tylko zarodniki. Pojawiają się one jednak dopiero w drugim roku uprawy w okresie od lipca do sierpnia.
Czarne końcówki pędów zarodnionośnych zakończone są krótkim i spiczastym kłosem przypominającym szyszki. Jest to w 100% naturalny wygląd tej rośliny. Po ich wytworzeniu pęd zamiera, a w miejsce starych „szyszek” pojawiają się nowe. Skrzyp zimowy rozmnaża się wiosną poprzez podział kłączy.
Roślina ta jest odporna na działanie chorób, a jej pielęgnacja ogranicza się realnie do usuwania usychających, starych pędów.Po intensywnych zimowych wiatrach na otwartych przestrzeniach gdzie mógł ulec połamaniu zaleca nie ścięcie całkowite na wiosnę w celu odmłodzenia kęp.
Proponowane stanowisko: słońce/półcień lub cień oraz miejsca wilgotne, podmokłe (ewentualnie nawet płytka woda). Znakomicie rośnie również w klasycznym ogrodzie pod nawadnianiem kropelkowym.
Skrzyp zimowy tworzy proste, nierozgałęzione, zielone pędy nadziemne połączone kremowymi węzłami, dorastające do 150 cm wysokości. Pędy rośliny osiągają grubość do 12 mm, co odróżnia odmianę od zwykłego skrzypu zimowego, którego łodygi nie przekraczają grubości 6-8 mm.
Sadząc go w gruncie należy od razu zadbać o sztywne ograniczenie rozrastania się rośliny na boki. Strefę korzeniową rośliny warto ograniczyć po bokach poprzez wkopanie wgłąb bariery korzeniowej w postaci blachy folii HDPE lub poprzez posadzenie jej w plastikowej donicy, przy czym osłona powinna sięgać co najmniej na głębokość 40 do 50 cm wgłąb ziemi. Gdy rosnące poziomo pod ziemią pędy natrafią na przeszkodę, zmienią kierunek pnąc się w górę i zagęszczając istniejącą kępę.
Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie Skrzypu zimowego w dużych pojemnikach, dzięki czemu można łatwo kontrolować skłonność tej byliny do rozrastania się na boki. Gdy zasilimy skrzyp zimowy obornikiem, osiągnie on maksymalny wzrost, a pędy będą cieszyć oko silnie nasyconą zielenią.
Skrzyp zimowy potrafi rosnąć także w podłożu jałowym, lecz jego wzrost jest wtedy bardzo spowolniony, a roślina osiąga dużo mniejsze rozmiary. Dodanie odpowiednio dobranego nawozu zdecydowanie przyśpiesza rozrost rośliny, jest okazalsza i w szybszym tempie tworzy okazałe kępy.
Do nawożenie zalecany jest nawóz uniwersalny do oczka i ogrodu lub podwójne dawki nawozów organicznych. Equisetum Heymalle uznawane jest za jedną z najstarszych roślin występujących obecnie na Ziemi.